Atatürk ve Cumhuriyet ile Müziğin Gelişimi

Atatürk’ün Müzik Gelişimi İçin Attığı Adımlar

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 29 Ekim 1923’de Cumhuriyeti ilan etmesiyle ülkemizi geliştirmek ve çağdaşlaştırmak amacıyla pek çok devrimler yapmıştır. Bu devrimler siyasal, hukuki, ekonomik, eğitim ve toplumsal boyutta yurtta ve dünyada büyük ses getirmiş ve geleceği daha güvenli bir hale getirmiştir.

Atatürk Sanat dünyasında da ülkemizde önemli gelişmelerin önünü açmıştır. Özellikle müzik eğitimlerinde önemli adımlar atmıştır. İlk olarak ülkemizde müziğin gelişme amacıyla pek çok müzisyeni yurt dışına eğitim için yollamıştır. Bunları başında Türk beşlileri olarak bilinen Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Cemal Reşit Rey, Hasan Ferit Alnar, Necil Kazım Akses gibi sanatçılarımız gelmektedir. Bu sanatçılarımız yurtdışında aldığı eğitimlerle ülkemize geri dönüş yaptığında Türk Halk şarkılarını tekrar yorumladılar.

atatürk müzik

Atatürk Yurtdışına eğitim almak için müzisyenlerimi göndermenin dışında topraklarımızda da müzik okulları açılmasını sağlamıştır. Atatürk ülkemizde müziğin akademik eğitim görmüş kişiler tarafından öğretilmesinden yanaydı. Bunun için ilk olarak 1924de Ankara’da Musiki Muallim Mektebi kuruldu.

Atatürk bir ülkenin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli etkenin sanatın gelişimiyle gösterileceğinin farkındaydı. Yine bu amaçla 1926 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı kuruldu. Yine aynı amaçla 1936’da Ankara Devlet Konservatuarı açıldı. Bunların akabinde birçok şehrimizde konservatuarlar kuruldu.

Atılan Adımların Türk Müziğine Etkisi

Atatürk pek çok şehirde opera ve balenin gelişmesi için yatırımlarda bulunmuştur. İnsanları da bu alana teşvik etmek için her gittiği şehirde bir konsere uğramaya çalışmıştır. Türküleri ziyadesiyle seven ve her gün müzik dinleyen Mustafa Kemal Atatürk müzik aleti çalan kişileri de her zaman övmüş ve teşvik etmiştir. Manevi çocuklarının hemen hemen hepsine müzik eğitimi aldırmıştır.

Atatürk’ün müziğe verdiği önemi şu sözlerinden anlayabiliriz. Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgili olmayan varlık insan değildir. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise, müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat saten mevcut olmaz.’’

Atatürk’ün müzik alanında ki yaptığı bu çalışmalar çok geçmeden sonuçlarını vermiştir. Örneğin okuması için yurtdışına gönderdiği Ahmet Adnan Saygun ilk Türk operası olan Özsoy operasını sahneye koymuştur. Yine Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkçe operalar sahneye koyulmuştur. Türkülerimiz batılı ezgilerle harmanlanarak çok sesli olarak seslendirilmeye başlanmıştır.

Atatürk’ün attığı adımlar hala sonuçlarını vermektedir. Ülkemizin bağımsızlığını sağlayan ulu önder bağımsızlıkla kalmamış ülkemizi çağdaş devletler arasına sokmak içinde müziğe önem vermiş ve gelişmesi için gerekli tüm çalışmaları yapmıştır.