Akustik Gitar Teli Nasıl Takılır?

Akustik Gitar Teli Neden Kopar?

Günlük kullanım esnasında bir gitarın başına gelebilecek en kötü şey, herhangi bir telinin kopmasıdır. Bir telin kopması, gitarınızdan bir sesin eksilmesi demektir. Dolayısıyla gitarın farklılığını sağlayan çok seslilik konusunda kayıp yaşanır.

Solo çalışlarda bir telin eksikliği kabul edilemeyecek bir durum teşkil ederken, akor ve ritim tarzındaki çalışlarda sıkıntılar yaşanabilir ve istenilen seslerin tam anlamıyla çıkmamasına neden olur.

En sık kopan tel RE teli 4. tel, çelik sarımlı tellerin en incesi. RE telinin bu kadar sık kopmasındaki en önemli gerekçelerden biri, çalış esnasında en büyük güce maruz kalması ve 2. perdesinin tırnaklar tarafından zamanla tahriş edilmesidir.

Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

tel rapsodi

Öncelikle akustik gitar üzerindeki eski teller sökülmelidir. Bunun için burgular saat yönünde çevrilerek teller gevşetilmeli ve teller yeterince gevşedikten sonra bağlı oldukları delikten çekilerek çıkartılmalıdır.

Burgulardan sökülen tellerin diğer ucu dip eşiğe bağlıdır. Buraya bağlı olan her tel özel plastik bir aparatla sıkıştırılmıştır. Öncelikle dip eşikte telin girdiği yerdeki top şeklindeki plastik tırnakla ya da pense ile çekilerek yerinden çıkartılmalıdır. Bu plastik parça çıktıktan sonra gitar teli serbest kalacaktır.

Çıkartılan telin yerine takmak için yeni telin toplu ucu eşikteki deliğe sokulmalı ve sıkıştırma plastiği iyice bastırılarak tel sıkıştırmalıdır.

Dip eşiğe takıldıktan sonra telin diğer ucu da burgu üzerindeki deliğe geçirilmeli ve burgu saatin tersi yönünde çevrilerek tel gerdirilmelidir. Son olarak tel iyice gerdirilmeli ve telin akordu yapılmalıdır. Burguda kalan tel fazlalığı ise pense yardımıyla kesilmelidir.

Gitara yeni takılan bir tel, yaklaşık 1 hafta süre boyunca hep gevşemek ister. Dolayısıyla telin akorunun, günde en az 2 defa orjinal sesine uygun olarak yapılması gerekir.