56 Yıldır Piyano Taşıyan Adam

Piyano Nakliye Uzmanı

Gittiğiniz konserlerde hiç şüphe yok ki  en çok alkışı müziği icra edenler almaktadır. Ancak müziğin orada icra edilmesini sağlayan görülmeyen pek çok kişi vardır. Temizlik işleriyle uğraşan kişiden, kapı görevlisine kadar yüzlerce insan o konserin sağlıklı geçmesi için büyük çaba göstermektedir.

Bu yazımızda 56 yıldır piyano nakliyesi yapan 70 yaşında ki Mahmut Karaman ustamızı inceleyeceğiz. Onun lakabı ‘Piyano Nakliye Uzmanı’. Birçok ünlü piyanistin kuyruklu piyanolarını konser alanlarına taşıyan kişi. Bu iş onun baba mesleği ve bu işin gelişiminde büyük emeği var.

piyano taşıma

Piyano taşımak eşya taşımaya benzeyen bir durum değildir. Piyano çok hassas bir enstrümandır ve en ufak bir sıcaklık değişiminden dahi olumsuz etkilenmektedir. Aynı zamanda kuyruklu piyanoların kilosu en az 850 kilodan başlamaktadır ve oldukça narin bir yapıdadır. Mahmut Karaman ne kadar titizlikle taşınması gerektiğini şu cümlelerle anlatıyor. ” Piyanonun içinde telleri tutan bir sarı döküm denilen bir parça var, en ufak sertlikte bir hareket dahi o parçanın çatlamasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden piyano yere koymak dahi uzun bir işlem gerektiriyor”

Mahmut Karaman taşıma sırasında en çok engel teşkil eden unsur konser alanının mimarisi olduğunu söylüyor. Piyanonun merdivenlere sığmadığını büyük risk alıp vinç yardımıyla içeri sokmaya çalıştığını söylüyor.

Piyano Taşımanın Püf Noktaları

Piyano taşıma konusunda Mahmut Karaman babasının icat ettiği yöntemleri uyguluyor. Öncelikle piyanonun ayakları ve pedalları sökülüyor. Ardından itfaiye hortumundan yapılma kayışlar piyanoya geçiriliyor. Böylelikle piyano taşıma işi daha az riskli olmuş oluyor ve piyanonun hasar alma ihtimali düşürülüyor. Piyano yerine taşınınca tekrar ayaklar ve tekerlekler takılıyor ve piyano kurulmuş oluyor. Piyano çok hassas bir enstrüman olduğu için her nakliye ve konser sonrası akort ediliyor.

Mahmut Karaman tam 14 yaşından beri müziğin faal olarak içinde. Bugüne kadar Fazıl Say, İdil Biret, Ferdi Özbeğen, Güher – Süher Pekinel Kardeşler gibi pek çok önemli piyanistlerin piyanosunu taşımıştır. Aslan Sivaslı olan Mehmet Karaman 14 yaşından beri en çok duyduğu sesin piyano sesi olduğunu söylüyor ve iş kıyafetini çıkarıp gömleğini giyip piyano konserlerini takip ettiğini belirtiyor.