Yazarlık Kursu İzmir ile birlikte Yazar olma hayallerinize bir adım daha yaklaşacaksınız!


Aklınızda gezinip duran, hiç bitmeyen düşünceler… Kağıda dökmek istediğiniz anılar… “Tamam da nereden başlayacağım?” diyorsunuz değil mi? Yazarlık kursu İzmir tam olarak burada devreye giriyor!

Gelip yeteneklerinizi keşfetmek, bizlerle tanışmak, bir kahve içmek ve ücretsiz deneme dersimize katılmak için hemen 0553 174 68 89  numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Rapsodi sanat şuan için İzmir Buca’da hizmet vermemektedir. Önümüzdeki eğitim öğretim dönemi olan 2019-2020’de tekrar aktif olarak açılacaktır. Dilerseniz yine Buca’dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz anlaşmalı sanat merkezimiz olan Söz Konusu Sanat ile iletişime geçebilirsiniz.

İzmirspor metro ( Nokta durağı ) istasyonuna 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan Söz Konusu Sanat’ın sitesine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/

Ayrıca yazarlık kursu sayfasına ulaşmak için yazarlık kursu İzmir bağlantısını kullanabilirsiniz.


Yazı, ilk çağlardan bu yana insanların duygularını aktarmak için en önemli ve en etkili yöntemdir.


Hepimiz söyleyemediğimiz, anlatamadığımız şeyleri, kağıda dökerek rahatlıyoruz. Tamam kağıda döküyoruz ama değerli bir şeyler yazmak istiyorum, teknikleri öğrenmek istiyorum diyorsanız doğru adrestesiniz!


Yazarlık Kursu İzmir hobi amaçlı ve konservatuara hazırlık olarak ikiye ayrılmaktadır.


Yaratıcı Yazarlık

Genel olarak baktığımızda  sanat ve onun ana kollarından bir tanesi olan, edebiyat  birikim işidir.  Olaya bu pencereden bir açıklık getirmeye çalışırsak, yaratıcı yazarlığın bu tabuları bir nevi sarstığını söylemek bu aşamada yanlış olmaz.  Ancak belirli sanat yapıtlarında birikimin de tamamen önemsiz olduğunu söylemek doğru olmaz. Bu doğrultuda  ‘’yaratıcı yazarlık ‘’ kavramı bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmaların bir nevi ezberini bozan bir dal olarak karşımıza çıkar.


Günümüz popüler kültürün içerisinde ‘’senaristlikle oldukça karıştırılan bir dal olan dramatik yazarlığın bu yönüyle ayrıldığı noktalara bakılacak olduğunda karşımıza karakter yaratma, klişelerden uzak çeşitli olay örgüleri kurgulayabilme, diyalog geliştirme ve bunların doğrultusunda toplanan daha sonra analiz edilen verileri bir araya getirebilme , yani olayları birbirine bağlama yeteneğidir.


Edebiyat ve  yazarlık çatısı altında karşımıza çıkan dallara göz atacak olursak, roman atölyesinin hedeflediği  alan  kurgulama, karakter oluşturma , olay örgüsü gibi teknik yapıların sonucunda belirli bir temaya  ulaşabilmek ve kurgulanan metnin ortaya çıkarabilme durumudur.


Reklam metin yazarlığı tam anlamıyla laf  kalabalığından uzak ve söylenmek isteneni uzatmadan kısa ve net aktarabilme yeteneğidir.  Özellikle günümüzde gelişimini tüm hızıyla devam ettiren  sosyal medya platformlarında akılda kalıcı sloganlar üretmek bu alana özgü durumlardan bir tanesidir.


Dramatik yazarlık  

Türkiye’de de birçok güzel sanatlar fakültesinin altında kurulmuş olan sahne sanatlar ana dalına bağlı bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer anlamda  sahnelenebilir metin yazarlığı anlamına gelen . Bu yazarlık dalı ülkemizde genellikle hüzünlü  şeyler yazmak olarak algılansa da aslen sinema-reklam senaryoları ve tiyatro oyunlarını kapsamaktadır.


Yazacak çok şeyiniz var ise referanslı hocalarımızla sizleri güzel sanatlar fakültelerinin dramatik yazarlık bölümüne hazırlıyoruz!


Kısaca yazar ve yazarlık nedir ?

Yazının başında da bahsedilen yazarlık ve genel olarak tüm sanat dallarında  geçerli olan birikim ve tecrübe,  yıllar süren kişisel gelişimlerimiz sonucu şekillenen ve sürekli yenilenen bir durum olarak karşı çıkar. Özellikle günümüzde isteyen herkesin kendine yazar etiketi yapıştırması kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. Dolayısıyla yazarlık aşamalarında işleri kolaylaştıran belirli teknikleri kullanmanın verdiği özgünlük önemli özelliklerden bir tanesidir.