Klarnet Taksimi Ne Demektir?

Klarnet, Türk müziğinde ve batı müziğinde oldukça sık kullanılan, kendine has ses rengi ile insanları çok değişik yerlere götürme yeteneğine sahip üflemeli bir müzik aletidir. Türk müziğinde de klarnet, hem şarkılarda solo enstrüman olarak kullanılmakta hem de orkestralarda görev almaktadır. Konserlerde yada Türk müziği icra edilen bir çok canlı performansta duymaya alışık olduğumuz; “klarnet taksimi” terimi, klarnetin solo enstrüman olarak görev yapmasıyla alakalı bir durumdur. Klarnet kursu İzmir olarak biz bugünkü yazımızla, klarnet taksimi nedir?” Sorusunu cevaplamak istedik. Konusunda uzman klarnet kursu eğitmenlerimizin hazırladığı bu yazı ile klarnet, klarnet taksimi, Türk müziği gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Klarnet taksimi sorusunu yanıtlamadan önce, “taksim” kelimesinin anlamına bakalım. Müzikte taksim kelimesinin anlamı, tek enstrüman ile, belirli bir yada birkaç makamda icra edilen, ritimsiz doğaçlamaya denir. Genellikle şarkılardan önce başlar, kanun, ney, klarnet, ud, tambur gibi enstrümanlar ile yapılır.

Taksimin bitmesi ile orkestra hep birlikte şarkıya girer. Bazen de şarkıların arasında yada sonunda taksim yer alabilir.

Klarnet taksimi de klarnet ile yapılan taksime verilen addır. Klarnetin kendine has sesi ile klarnet taksim, konserlerde oldukça kullanılan ve insanları etkilen performanslardır. Sizde klarnet çalmak istiyor, klarnetle taksim yapmak, insanları bu eşsiz sesli müzik aletiyle etkilemek istiyorsanız, bizi ziyaret edebilir, mail atabilir yada whatsapp’tan ulaşabilirsiniz. Ücretsiz Klarnet Deneme Dersleri İçin 0533 014 23 94 ü Arayın.

 

&nbsp