Klarnet Öğrenmek İsteyenler İçin Rehber

klarnet kursu izmirBu yazımızda klarnet eğitimine dair temel kavramları öğrenebilirsiniz;

Klarnet nasıl tutulur?
Klarnet nasıl üflenir?
Klarnet bakımı nasıl yapılır?
Klarnetin parçaları nelerdir?

Ayrıca aşağıda ayrıntılı olarak anlatılan klarnetle ilgili konuları videolu olarak da izleyebilirsiniz. Klarnet eğitim videolarını izlemek için linke tıklayınız;
Klarnet Eğitim Videoları İzle

Klarnet Nasıl Tutulur?
Klarnet eğitiminin temeli tutuşdan başlamatadır.  Klanet tutuşunun yanlış olması durumunda üflerken ve tuşlara basarken zorluklar yaşanmasını engellemektir. Yanlış bir tutuşla üflenmeye başlandığına ileri seviyelerde daha da zorlanılması, Klarnetden soğunması hatta Klarnetin bir ev dekorasyonuna dönüşmesine neden olabilir. Klarnetde daha rahat ilerlemek için doğru tutuşla başlamak çok önemlidir. Şimdi Klarnet tutuşunu ayrıtılı bir şekilde inceleyelim.

Klarnet sağ elimiz altda sol elimiz üstte olarak tutulur. Sağ elin baş parmağı Klarnetin arka destek bölümüne gelmesi gerekmektedir. Bu Klarnetin sağlıklı bir şekilde tutulması için önemlidir. Parmaklar klarnetin üzerine oval bir bişimde getirilmesi gerekmektedir. Parmağın bükülmesi veya aşşağa doğru eğilmesi ses çıkarmakda zorluk çıkaracaktır. Bu nedenle parmakların rahatce oval bir şekilde olması gerekmektedir. Parmakların rahat ve doğr biçimde olmasında en byük katkıyı sağ elimizin baş parmağını koyduğumuz desteğin doğru olmasının rolu büyüktür. Kolllarımız ise hiçbir yere temas etmeden dirseklerimizin açıkta olması gerekmektedir. Kollar aynı orantıda olması gerekmektedir. Kapalı veya eğimli tutuşlar yanlış bir tutuş biçimidir.

Klarnetde tutuş üflemek kadar önemli ve üflemeğe ve nota basmaya yön veren en önemli etkendir. Bu sebeble Klarnet eğitiminin  temelini oluşturmatadır. Tutuşun yanlış olması ve öyle çalışılması durumunda ileri seviyelerde çalmada ciddi sorunların ortaya çıkmasını sağlar.

Klarnet Nasıl Üflenir?

Klarnet çalmanın bir diğer temel unsuru Klarneti üflemekdir. Klarnet üflemesi teknik isteyen bir işlemdir. Dudağn açısı, dişler Klarnetden ses çıkarmak için önemli unsurlardır. Klarnetten ses çıkarmak için önemli bir  unsurda Klarnek kamışlarıdır. Klanet kamışları kalitesine göre değişmekte olup değişik çeşitleri vardır. Bu sesin tansiyonu ve tonuyla doğrudan etkilidir. Klarnet kamışınızı her zaman özenle seçip profesyonel kişilerden yardım alarak seçmeniz en doğru olanıdır. Klarnet üflerken dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır;

Üst dudak bekin üst tarafına dişler yardımıyla oturmalıdır. Alt dudak ise yine diler yardımıyla altdaki kamışa oturtturularak konulmalıdır. Üflerken diyaframın kullanışıda önemlidir.  Klarnet üflemesi hergün pratiklerle tekrar edilmesi gerekir. Zamanla oturan bir teknikdir.

Klarnet Bakımı Nasıl Yapılır?

Klarnet bakımı sıkça yapılması gereken ve aksi takdirde eksi sonuçlar doğrurabilecek unsurdur. Klarnet ağaç gövdeli bir enstrüman olduğu için nemli alanlardan uzak tutulması gerekmektedir. Klarnet bakımlar günlük ve aylık olarak yapılmaktadır. Günlük olarak yapılan işlemler çaldıktan sonra hemen rahatça yapabileceğiniz. Enstrümanı parçalara ayırarak içlerini temizlemekten oluşur. Bunları hem çalımdan sonra yapılması Klarnetin ömrü bakımından çok önemlidir. Aylık daha doğrusu genel bakımı ise daha ayrıntılı ve sesi olumlu etkileyen etkendir. Klarnet deilklerinin yağlaması, aksamların silinmesi gibi bakımlardan oluşur. Bakımda genellikle ağaç besleyici yağlar kullanılmasıdır. Klarnet bakımı yaptırmak için klarnet kursumuzunda da yardım alabilirsiniz.

 Klarnetin Parçaları Nelerdir?

Klarnet apaç gövdenin üstüne metal aksamların işlenmesiyle meydana gelir.  3 temel 2 ek parçanın birleşmesinden meydana gelir. Temel parçalar Üst gövde, alt gövde ve kalak bölümlerinden oluşur. Ek bölümler ise kafa ve fıçı bölümlerinden oluşur Kalak bölümü Klarnetin en büyük bölümüdür. Klarnet 19 perdeden oluşmaktadır. Perdeler madenden yapılmaktadır. Klarnet her üflemelide olduğu gibi kamışla kullanılan bir enstrümandır. Ağızlıkdan içeri hava üflenmesi sonucunda kamışın titreşmesi sonucunda gövdenin içinde ki havanında titreşime geçmesiyle ses oluşumu gerçekleştirir.