Keman Cilası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kemanda Cilanın İşlevi

Cilanın asıl işlevi hepinizin de bildiği gibi odunu her türlü zararlı dış etkenden, bakteri ve mantarlardan korumak. Bir keman cilasında aranan başlıca özellikler ise dayanıklılık, esneklik, netlik ve parlaklıktır. Keman Hakkında Daha Çok Sorunuz Varsa Buraya Tıklayarak Cevaplar Bulabilirsiniz.

Keman cilası diğer gitar gibi müzik aletlerinin cilasına göre daha zor ve karmaşıktır. Keman cilası gitar cilalarından farklı olarak tamamen organik maddelerden hazırlanır. En az 25-30 kat atılır ve en maksimum 65-70 kata kadar çıkabilir. Kulağa çok gibi gelse de bu durum normaldir, çünkü uygulanan cilanın akışan bir kıvama sahip olduğu için aşırı değildir.

Cilada bazı değişmeyen elemanlar vardır, mesela çözücü olarak her zaman alkol kullanılır. Yine istenen koruma için çeşitli reçine türleri, renk verici madde olarak ağaç kabukları kullanılır.

Cila çeşitleri

cila3

Sırasıyla kullanılan 3 tip cila vardır. Transparant, sarı cila ve renkli cila. Bunlardan transparant cila ilk atılan ciladır, tüm gövdeye atılabilse de özellikle her zaman üst kapağa atılır. Bunun nedeni renkli cila öncesi düzgün bir yüzey oluşturmak ve renk dalgalanmalarını önlemektir. Cila ektraktörde ısıtılarak hazırlanır, ısınan alkolün içinde reçineler erir ve karışır renk verici maddeler de pigmentlerini salgılamaya başlarlar. Sarı cila cilanın asıl renk karakterini vermekte en önemli ciladır. Kendisinden sonra eklenen renkli cila ile kemanın karakteristik rengini oluşturur.

Keman Nasıl Cilalanır?

Keman cilası fırça ile uygulanır, kullanılan fırça oluşacak cilanın güzelliği açısından çok önemlidir. Bu yüzden genelde toplanmayan, çok yumuşak tercihen sincap kılı fırçalar kullanılır.

Keman tamamen bittikten sonra, ince numara zımpara ve sistire yardımıyla, her türlü leke, iz, tutkal artığı temizleniyor. Bu çok önemli aksi taktir de bunlar cila altında kötü bir biçimde sırıtıyor.

Temizlik bittikten sonra nemlendirme aşaması var. Bu ağacın su, soda gibi sıvılarla nemlendirilip, kuruduktan sonra zımparalanmasını içeriyor. Birkaç defa yapılıyor, bu yapılmazsa cila vurulduğunda ağaç yer yer kabarıyor. Soda daha avantajlı çünkü içerisindeki mineraller ağacın dokusuna emilerek uzun vadede direnç kazandırıyor.

Bu aşamadan da sonra cilalama işlemi başlıyor. Teoride attığımız kat kuruduktan sonra sonraki katı atabiliyor olsak da, cilanın ömrü açısından günde maksimum 2 kat atmak gerekiyor.

Transparant’ın ardından 5-10 kat arası sarı cila, ardından 5 kat renkli atılıyor. Sonra tekrar düzeltici sarı kat ve tekrar renkli cila atılıyor. Bu arada 3-4 katta bir su veya yağlı zımpara ile cila katmanları düzleştiriliyor. Daha sonra makyaj dediğimiz kısma geliniyor ve ekol özelliklerine göre cilada ince rötuş fırçaları ve sistire ile düzenlemeler yapılıyor. Ardından tekrar sarı cila ve en son transparant cila atılıyor. Son olarak da final parlatma yapılıyor bu da, fırça ile çok ince bir kat cila sürerek, tampon ile gomalak yaparak ya da poliş ile parlatılarak yapılabiliyor