Gitarda Solo için Bilinmesi Gerekenler

Gitar Solo

Gitar çoğu orkestrada yeri olan kadim enstrümanların başında gelmektedir. Mazisi oldukça eskiye dayanmakla birlikte günümüze çeşitli evrimler geçerek ulaşmıştır. 1800’lü yıllardın sonuna doğru geliştirildikten sonra hem solo hem de eşlik enstrümanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Gitarın hem solo ve eşlik enstrümanı olarak kullanılabilmesi hemde popüler müzikte aktif bir rol alması sebebiyle zamanla dünyanın en çok rağbet gören enstrümanı olmuştur.

 

rapsodisolo

Gitarın solo enstrüman olarak kullanılması 1900 yılların başlarına denk gelmektedir. Bu yıllarda Amerika’da country ve blues oldukça popülerdi. Gitarın solo olarak kullanılmasında ikinci önemli aşama ise 1940’lı yıllarda elektro gitarın ortaya çıkması ile olmuştur. Böylelikle gitar hem görüntüsü hemde çıkardığı sesler bakımından müzik dünyasında bir devrime yol açtı diyebiliriz.

Şimdi gitarda iyi solo atmak için  gerekli bilgileri birlikte inceleyelim. Bu yazıya birlikte gitarda solo atmak nedir, gitarda solo atma teknikleri gibi konuları hakkında ki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gitarda Nasıl Solo Atılır

Gitarda solo atmanız için oldukça önemli unsurlar bulunmakla birlikte bunların arasında öne çıkan bazı unsurlar nerede ne basacağınızı bilmeniz ( Gam Bilgisi ), Armoni bilgisi ve dinlediğiniz müzik olarak sıralanmaktadır. Şunu unutmamalısınız ki ne dinlerseniz onu çalarsınız. Daha yaratıcı sololar atmanız için değişik müzik türleri dinlemeniz yarar var.

Gitarda solo çalışmalarına kalkıştıysanız kesinlikle başlangıç aşamasında ki egzersizleri tam ve eksiksiz olarak yapmanız gerekmektedir. Başlangıç aşamasında ki parmak egzersizlerini tam olarak yapmadan solo atmanız imkansızdır.

Gitar Üzerindeki Tüm Tekniklere Hakim Olun

Pull of, hammer on gibi teknikleri tam anlamıyla bilip farklı tekniklerin peşinde koşun. Solo atarken kullanacağınız her teknik solonuzun renklenmesine ve türüne uygun sololar atmanıza neden olacaktır. Unutmayın ne kadar teknik bilirseniz solo atma süreniz ve solonuzun kalitesi o kadar artacaktır.

Nota ve Armoni Bilgisi

Bu aslında en kritik unsurlardan biridir. Çoğu kişi ‘bir adam varmış nota bilmeden döktürüyor’ diyerek inkar ettiği veya etmek istediği bir unsurdur. Ancak özellikle solo atarken çalınan akorlara ve diğer enstrümanlara uygun notalar basmadığınız taktirde attığınız solo kesinlikle anlamlı bir solo olmayacaktır.

Notasyon sistemini çok iyi bilmeniz oldukça yararlı olmakla birlikte notayla yapamam diyorsanız kesinlik nerede ne bastığınızı yani hangi telin hangi perdesinde hangi nota var bilmeniz gerekmektedir.

Gitarınızı Kesinlikle Akordlu Çalın

Parmak alıştırması yaparken dahi kesinlikle akordlu bir gitarla çalışmaya özen gösterin. Kulağınız zamanla seslere alışacak ve daha rahat sololar atacaksınız. Kulağınızın seslere daha çabuk alışması ve kulağınızın gelişmesi akordlu gitar çalarak mümkün olacaktır.

Gitarlar hakkında daha çok bilgi almak istiyorsanız Gitar Fiyatları hakkında ki yazımıza göz atabilirsiniz.