Gitar Nasıl Tutulur?

Gitaristler genelde gitarını sağ dizinin üzerine dayar. Fakat bu hatalı bir tutuştur. Gitarın en doğru tutuşu; gitarın sol dizimize dayalı olup, gitarın ucunun havaya doğru kalkık olduğu tutuştur. Ayrıca sol ayağımızın altında ayaklık yani yükseltici olması daha iyi olacaktır. Böylece sol elimizde taşıma yükünden kurtulmuş olur ve sol elimiz klavyede daha rahat hareket edecek konuma gelir. Gitar Kurslarımız İçin 0533 014 23 94 arayabilir yada Whatsapp’dan bize ulaşabilirsiniz.

Eğer akustik gitar, elektro gitar veya bas gitar çalıyor iseniz gitarı sağ dizinize koymanız pek fark etmeyecektir yani sakıncası yoktur.

rapsoditutuş

Gitar çalarken bir diğer dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri dik oturmaktır. Eğer dik oturmaz isek elimiz klavyeyi rahat kavrayamaz, diğer elimiz tellere rahat vuramaz.

Gitar çalarken oturmamıza dikkat etmez isek bazı sağlık sorunları meydana çıkabilir. Boynumuz ağrıyabilir, kamburumuz çıkabilir, klavyeyi rahat tutamadığımız için elimiz, özellikle bileğimiz ağrıyabilir ve yine diğer elimizle tellere rahat vuramadığımız için elimiz acıyabilir. Bunları önlemek için tek yapmamız gerek dik oturmak olacaktır.

Gelelim klavyeye doğru basmak için sol elimizin kullanımına; Gitar çalarken en önemi bir diğer husus sol elimizle klavyeye doğru bir şekilde basmaktır. Klavyeye doğru basmaz isek sağ elimizle tellere ne kadar düzgün vursak da ses yanlış çıkacaktır. Klavyeye düzgün basmak için ilk yapmamız gerek sol el baş parmağımızı klavyenin arkasına düzgün bir şekilde yerleştirmemizdir. Düzgün bir şekilde yerleştirdiğimizi önden bakan birisinin baş parmağınızın ucunu görmediğinde anlaşılır.

Gelelim tellere doğru vurmak için sağ elimizin kullanımına;  Tellere vurma sertliğine ‘’ tuşe ‘’ denir. Tuşeyi fazla abartırsak elimiz acıyabilir ve teller çabuk yıpranabilir hatta kopabilir. Her notanın tellere vuruş şekli farklıdır. Örneğin; E – Mi akoruna vururken en üst tellen vurmaya başlanır fakat A – LA akoruna vururken en üstten ikini telden vurmaya başlanır.