İzmir ‘de Resim Kursu arıyorsanız doğru adrestesiniz. Uzman eğitmenlerimizle birlikte sizlere resim yapma tekniklerini stillerini kaliteli ve eğlenceli bir şekilde öğretmek istiyoruz. Sizlerde resim kursumuza katılmak istiyorsanız veya Ücretsiz Resim Kursu Deneme Dersinden faydalanmak istiyorsanız yapmanı gereken bizlere

0553 174 68 89 numaradan ulaşmak.

Rapsodi sanat şuan için İzmir Buca’da hizmet vermemektedir. Önümüzdeki eğitim öğretim dönemi olan 2019-2020’de tekrar aktif olarak açılacaktır. Dilerseniz yine Buca’dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz anlaşmalı sanat merkezimiz olan Söz Konusu Sanat ile iletişime geçebilirsiniz.

İzmirspor metro ( Nokta durağı ) istasyonuna 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan Söz Konusu Sanat’ın sitesine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/

Ayrıca resim kursu sayfasına ulaşmak için resim kursu İzmir bağlantısını kullanabilirsiniz.


Duygu ve fikirlerin renk, ton ve çizgilerle bir düzlem üzerine boya ve kalemle yansıtılma sanatıdır. Sanat içerisinde çok önemli bir yere sahip olan olan resim, günümüzde çok yaygındır. Resim sanatı, duvarlara asılan afişleri, kitapları, reklamları, yiyecek ve giyecek maddelerinin üzerinde ki yazıları, ikonları vb. Dahi kapsar. Ünlü insanların resimle anlatımı, tarihte, zaman zaman çok fazla ilgi görmüştür. Matbaanın ortaya çıkmasından önce yazılan el yazması kitaplar, resimle süslenerek zenginleştirilmişti. İnsanlığın başlangıcından bu yana keşfedilen en eski izler olan mağara buluntuları arasında dikkatleri üzerine toplayan Kuzey İspanya ve Güney Fransa mağaralarında bulunan, hayvan resimleri, av görüntüleri ve doğaya ait resimlerdir. Bilinen en eski resimler İspanya’da Altomıra Mağaralarında bulunan 15.000 yıl öncesinde yapıldığı varsayılan bizon resimleri olduğu söylenmektedir.

Kimi topluluklar resmi, kendilerini anlatmak için kullanmışlardır. Haberleşmede kullanılan yazılar, yani hiyeroglifler, daha sonralarda biçimlerini geliştirip harf ve rakamları oluşturmuşlardır.


Resim Kursu İzmir Buca

Lümünistik Sanat: Rembrant ve Titien, yeni bir bakış açısıyla kendi tarzlarına uygun tablolar yapmaya başladılar. Ön plana çıkartmak istedikleri kısımları aydınlatıp, diğer kısımları da gölge etkisinde bırakıyorlardı. Bu şekilde çalışmalar yapan ressamlar lümünistik grubunda yer almaktalar.


Resim Kursu İzmir Buca

Barok sanatı: Rönesansın dış yüze ait olan kompozisyonları, yerini ışık ve gölge oyunlarıyla canlanan renk yığınlarına bırakır.


Resim Kursu İzmir Buca

Romantizm: Romantizm resim anlayışı, işlediği konular bakımından daha çok duygusaldır. Genellikle görünüm ve toplum yaşayışını konu alan romantizm ressamları, tabiat ve insanlar üzerinde çalışmışlardır. Delaecoix, Corot, Goya başlıca Romantizm alanı ressamlarıdır.


 

Resim Kursu İzmir Buca

Realizm: Realizm’den önce ortaya çıkan resimler, güzelliği abartılarak çizilmekteydi. Millet, Courbet, Davmier halkın yaşam biçimini konu alıp, hayatı ve tabiatı görüldüğü gibi yansıtmışlardır. Realizm anlayışına göre gerçek, güzel olan şeydir.


Resim Kursu İzmir Buca

Empresyonizm: Yeniliklerin başlangıç noktası sayılır. Empresyonistler tabiattan esinlendikleri konuları resmediyorlardı. Açık havaya çıkan ressamlar, sürekli değişen ışık ve gölgeleri, tabiatın canlılığını ufak fırça darbeleriyle, renk şeklinde düzleme aktarıyorlardı. Örneğin, kırmızı gül gün ışığında kıpkırmızı görünürken, akşam saatlerinde bordoya döner.


Resim Kursu İzmir Buca

Ekspresyonistler: 1901 yıllarında empresyonizme tepki olarak ortaya çıktı. Bu akımda tabiat ikinci planda kalıp, kişinin ruhani yaşayışı önem kazandı. İnsan vücutlarını çirkin ve yüzlerini korkunç yapıyorlardı. İlk örnekleri Van Gogh ve Munch; daha sonra ise Kırchner, Nolde, Rouault, Modigliani’dir.


Resim Kursu İzmir Buca

Kübizm: Kübist ressamlar hayalin eseri olan bir düzen ortaya koymuşlarıdır. Kübizm saf geometriye dayanmaktadır. Kübizm de önce diğer akımlar gibi anlaşılmayıp, alay konusu olmuştur. Hemen her akımda parmağı olan Picasso kübizm akımının da kurucularındandır.


Resim Kursu İzmir Buca

Puvantilizm: Neo-empresyonizm diye de sanat tarihine adını yazdırmış olan bu akım, Empresyonist görüşlerden etkilenmiş, bir başka söylemle de onun devamı sayılır. Puvantalistler, bilimsel tekniklerden yararlanarak renk karışımını uygulamışlardır. Burada amaç göz yardımı ile renkleri karıştırmaktır. Sanatçılar renkleri paletlerinde karıştırmak yerine, karışım yapılacak renkleri yan yana küçük noktalar halinde boyayarak bu etkiyi sağlıyorlardı. Seurat ve Signac bu akımın başlıca sanatçılarıdır.


Resim Kursu İzmir Buca

Fütürizm: 1909 senesinde İtalya’da önce şiir alanında daha sonra da resimde ortaya çıkan, geçmiş ve geleneksel düşünceleri kabul etmeyen bir akımdır. Bu akıma göre her şey sürekli hareket halinde ve değişimdedir. Bu akım çoğunlukla fırtınalı denizler, hızlı giden otomobiller gibi hareket içeren konuları ele almışlardır. En önemli sanatçıları Boccioni, Severini, Balla’dır.


Resim Kursu İzmir Buca

Fovizm: H. Matisse 1905 yılındaki bazı ressamlarla beraber resimlerini sergiledi ve bu resimlerdeki renkler hemen hemen hiç karışmamışlardı. Şekillerde de derinlik bulunmuyordu. Ressamlar hiç bir kuralı göz önünde bulundurmadan kendilerini duygularına adamışlardı. “Bir tabloya bakarken onun neyi göstermek istediğini unutmak gerek.” görüşünü benimsemişlerdir. Matisse, Dufy, Vilamincle, Derain gibi sanatçılar bu akımın başlıca sanatçılarıdır.


Resim Kursu İzmir Buca

Dadaizm: Edebiyatta ve sanatta bir akımdır. 1. Dünya Savaşı zamanında 1916’da başlamış, Almanya ve Amerika’da ilk örnekleri ortaya çıkmıştır. Dadaizm, eski toplum yaşantısını, sanatı ve kültürü tamamıyla yıkmayı hedefleyen bir akımdır. En ilginç tarafı sanata karşı çıkmasıydı. Temsilcileri Duchamp, Picabia, Arsenberg’dir.


Resim Kursu İzmir Buca

Sürrealizm: Sürrealist ressamlar tabiatın mantık çerçevesinde ki görüntüsünü değil de, insanın bilinçaltında ve rüyalarında yarattığı evreni göstermek istemişlerdir. Klee, Miro ve Salvador Dali bu alanda en çok tanınmış isimlerdir.


Çağdaş resim akımlarının ortaya çıkmasında ki etkenler, gerçekleri bulma arzusunun uyanması; endüstrinin gelişmesiyle deneylerin ve metodların öneminin artması; sosyoloji, psikoloji ve psikiyatri gibi alanların ortaya çıkmasıdır.


 

Hobi ve Okula Hazırlık Resim Kursları

Resim Kursu İzmir Buca

Resim, bir yüzeye çizgi, renkler ve başka birçok ekipman kullanılarak yapılan bir sanat dalı ve anlatım biçimidir. Bu sanatı kullanarak belirlediği konuları anlatan kişiye ressam denir. Resim kursumuzda kısa sürede resim çizmeyi öğrenebilirsiniz.


Temel Çizim Eğitimi

Resim kursu İzmir’de işlenen derslerde temel eğitim olarak karakalem, desen ve obje çalışmaları ile başlangıç adımı atılıp, perspektif çalışmaları, kurşun kalem ile figür deseni ve imgesel kompozisyon çizimleri yapılır. Bu çalışmalar başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra kuru boya tekniği kullanılarak renk çemberi, yine kuru boya ile natürmort çalışmaları ardından sulu boya eğitimi verilir. Sulu boya eğitiminde sulu boya kıvamı, uygulamalı kompozisyon dersleri verilir. Katılımcının düzenli bir şekilde derslere katılması ve istekliliği ile eğitmeninden bir çok farklı teknik ve tarz öğrenmesi mümkündür.


Rapsodi Sanat resim kursunda hobi amaçlı resim ile ilgilenen bireyler için birden fazla katılımcılı sınıf/grup dersleri veya bire bir özel ders alma seçeneği vardır. Resim dersi saatleri kişinin kendi isteği ile arttırılabilmektedir. Küçük çocuklardan yetişkinlere, her yaş grubu için ders işleniş programı ve içerikleri mevcut olup resim derslerinde karakalem ve bunun dışında farklı ve ilginç malzemeler kullanılarak çalışmalar yapılabilmektedir.


Resim Kursu Ders Programı

 

Seviye 1

Karakalem

Kuru Boya

Pastel Boya

Sulu Boya


 

Seviye 2

Füzen

Guaj

Kolaj

Marker

Rapido

Yağlı Boya


 

Seviye 3 (Illustrasyon Dersleri)

Temel Illustrasyon

Karakter Tasarımı

Dijital Ortamda Illustrasyon


 

Resim Kursu İzmir Gün ve Saatleri

Resim Derslerimiz katılımcıların tercihine göre birebir özel ders veya sınıf dersleri olarak işlenmektedir.


Özel Ders

Katılımıcının istediği gün ve saatlere dikkat edilerek ders saati belirlenen dersler, eğitmenle birebir olarak işlenir. Dersler haftanın belirlenen günüde 2 saat olarak işlenir.


Sınıf Dersi

Hafta sonu ve hafta içi olmak üzere haftada iki grup seçeneği vardır. Dersler haftada bir gün olmak üzere 3 ders olarak işlenir. Sınıf derslerine katılmak isteyen kişi, mutlaka ön kayıt yaptırmış olması gerekir. Ön kayıt için lütfen kursumuz ile iletişime geçiniz.


 

İzmir’de Resim Kursu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Herkes resim çizebilir mi?

Kişi istedikten sonra hobi olarak kendini resme adayabilir, resim pratik ile gelişen bir sanat dalı olduğundan dolayı, düzenli çalışan bir birey resim alanında kendini rahatça geliştirebilir.


Resim çizmek zor mudur?

Resim Kursu İzmir Buca

Resim çizmek bir sanat olduğu için elbette zor kısımları ve esnek kısımları vardır. Herkes resim çizebilir çünkü sanat soyut bir kavramdır. Kişi, düşündüğü şeyi istediği gibi resmedebilir. Eğer kişi yapmak istediği çizimi istediği gibi kağıda dökemiyorsa, uzman bir eğitmen ile çalışmalıdır. Düzenli çalışma doğru bir eğitim ile resim çizmek çok daha kolay olacaktır.


Resim kursuna kayıt olmak için ne gereklidir?

Resim kursumuza kayıt aşamasında sizden ayrıca hiç bir şey istenmez. Size kayıt için tek gerekli olan şey resim çizme arzusudur.


İzmir’de resim kursu ücretleri ne kadar?

Resim kursumuzun ücretlendirmesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Resim yapmak duygu ve düşüncelerin kalem ya da boyayla kağıt üzerine aktarma şeklidir. Bu sanat dalı ile uğraşan kişilere de ressam denmektedir. Resim in tarihi çok eskilerden mağara duvarlarına çizilmiş resimler insanoğlunun resme yatkınlığı ve duygu ifade edişini anlatmaktadır. Resim kursu yeteneği ortaya çıkartmakla birlikte yeni teknikler öğretilerek kendin geliştirebilmeyi amaçlar ve hedefler. Bu amaçlar doğrultusunda tonlamayı öğrenme, çizgi çalışmaları, ölçüler, nesne çizimler öğrenilmesi gereken detaylı bilgilerdir.


Bu yüzden kurs kişinin kendi el becerisi ögrenme yetisi ile birleşerek kendini geliştirmesidir. Eğitim süreci geçtikten sonra da kişinin kendini geliştirerek ufkunu hayal gücünü kullanması gerekir ki yeni çizimler yaratıcı olan objeler ortaya çıksınlar.


Derslerimiz ayda 4 saat haftada ise 1 saat bire bir özel ders şeklinde işlenmektedir. Bunun yanı sıra ders saatleri dışın da sınırsız etüt imkan sağlıyor, dilediğiniz zaman gelip ders yapabilir hocalarımızdan yardım alabilirsiniz.


Ders saatlerini hoca ile ortak şekilde belirleyerek zaman konusunda hiçbir problem yaşamıyorsunuz. Kendinizi denemek test etmek için ise ücretsiz deneme derslerimiz bulunmaktadır, hemen gelip deneme derslerimize katılınız. Sizleri bekliyoruz. En yakın zamanda bizlerle tanışmanızı temenni  ediyoruz.


Buca’nın Kalbinde Olan Sanat Merkezimiz Sizlere Sanata Farklı Açıdan bakmanıza ışık tutuyor. Sanat ile ilgili herhangi dalda eğitim görmek istiyorsanız ve yaşınız kaç olursa olsun bizimle birlikte daha kolay ve eğlenceli sürekli gelmek isteyeceğiniz bir sanat merkezi sizleri bekliyor. Birlikte yeni başarılara keşiflere ve yeni şeyler öğrenmeye var mısınız?