Perküsyon kursu izmir, perküsyon atölyesi izmir, perküsyon dersi izmir aramalarıyla sitemizi ziyaret ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sizi perküsyon kursları için Karşıyaka’da Erturgut Sanat Perküsyon Kursuna Buca’da ise Rapsodi Sanat Merkezine yönlendireceğiz. Ayrıntılar aşağıda;


Perküsyon Kursu İzmir Karşıyaka : 0507 95 96 333


Perküsyon Kursu İzmir Buca : 0553 174 68 89 


Kurumsal Perküsyon Atölyeleri

Perküsyon Latincede vurarak ses çıkarma aleti anlamına gelmektedir. Ritim akış anlamına gelmektedir.Modern müzikte ritim yapıları, genellikle perküsyon aletleriyle yapılmaktadır. Perküsyon herhangibir cisimle yada elle vurularak yapılabimektedir. İnsan sesinden sonra gelen ilk enstrümandır perküsyon. Elle ayakla veya herhangi bir cismi herhangi bir cisme vurarak çıkarılan sesler buna örnektir. İlk çağlarda tarıma geçildikten sonra çeşitli ritim aletleri ortaya çıkmıştır.


Perküsyon şarkılarda genelde ritmi belirler fakat bazen melodiyide temsil edebilmektedir. Vurmalı çalgılar metronomun sahnedeki temsilcisidir. Caz ve Blues türlerinde vurmalı çalgılar çok önemlidir.Özellikle Caz’da çeşitleri ritim vuruşlarına göre ayrılmaktadır. Aynı şekilde Flamenko türünde de ritim yani perküsyon oldukça önemli bir yere sahiptir.


Perküsyon parçaları birçok çeşitden oluşabilmektedir. İdiofon denilen enstrümanların titreşimlerinden elde edilen sesler vardır bunlar el zilleri,çanlar ve üçgen gibi. Bir diğer çeşit Membranofonlar üzerine vurulan zarın titreşmesi sonucunda oluşan seslerden oluşur. Bunlar, Davullar, TomTom, Timpani, Bongo gibi. Telli çalgılar genellikle Kordofon olarak biliniriler. Bunlar, Piyano, Kanun.Üflemeli çalgılar enstrumanlarınaAerofonlarçeşiti denir. Bunlar Siren, Düdük, Borazan…


Perküsyon eğitiminin Birey gelişiminde önemli katkıları vardır. Özellikle küçük yaşlardan itibaren ritim aleti ile uğraşmak kişinin zeka düzeyinin belirli oranda artırarak, başarı oranının yükseltir. Hafızayı geliştirir, zihni canlandırır ve aktif hale getirir ,disiplinli olmayı öğretir. Odaklanmayı ve konsantrasyonu artırır. Enerjiyi ve algıyı arttırır.