Keman Kursu İzmir Buca

Kemancı başımın tacı sözleriyle aklımıza işleyen, evlilik tekliflerinin vazgeçilmezi, grup ve orkestraların en gözdesi, serenatın baş temsilcisi ve sesiyle çevresindekileri mest eden bir enstrümandır keman. Yoğun rutinden bir anlık uzaklaşmanızı sağlayacak, arkadaşlar arasında popülerliğinizi arttıracak, aa keman çok zor değil mi nasıl çalıyorsun? Dedirtecek bu müzik aletini önce yakından tanıyalım ve ardından da keman kursu İzmir ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını verelim. Keman dersi almak ve İzmir Buca keman kursu fiyatları hakkında bilgi almak için hemen iletişime geçelim!

Rapsodi sanat şuan için İzmir Buca’da hizmet vermemektedir. Önümüzdeki eğitim öğretim dönemi olan 2019-2020’de tekrar aktif olarak açılacaktır. Dilerseniz yine Buca’dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz anlaşmalı sanat merkezimiz olan Söz Konusu Sanat ile iletişime geçebilirsiniz.

İzmirspor metro ( Nokta durağı ) istasyonuna 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan Söz Konusu Sanat’ın sitesine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/

Ayrıca keman kursu sayfasına ulaşmak için keman kursu İzmir bağlantısını kullanabilirsiniz.


Kemanın ilk olarak nerede ve nasıl ortaya çıktığı kesin olarak bilinmese de, ortaçağ İngiltere’sinde Fiddle, Almanya’da Fiedel, İtalya’da Lira da Braci, Fransa’da Viel olarak adlandırılan yaylı çalgılar, Bu gün kullandığımız  Kemanın atası olarak görülür. Lavignac, Kemanın Oğuz Kemençesinden alındığını öne sürer. 16. ve 17. Yüzyılda yaşayan Keman yapımı ustaları Nicolo Amati, Paolo Maggini, Giuseppe Guarneru, Antonio Stradivarius şuan ki kemanın son şeklini vermişlerdir. Keman asıl şeklini ve biçimini korusa da 19. yüzyılda, bazı değişimler geçirdi. Günümüz kemanının gövde ve sapı daha uzun, köprüsü daha yüksektir. Keman orkestralarda ilk olarak,1565 te St.Riggo ve Corteccia’nın eserlerinde yer almıştır.


Türk Müziğinde Kemanın Yeri

Kemanın Türk müziğine ne zaman girdiği kesin olarak bilinmemektedir. İstanbul ve Trabzon gibi Latin ülkeleri ile sıkı ilişkileri olan şehirlerde çok eski tarihlerden beri kemanın bulunduğu ileri sürülmüştür. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaygınlaşan bir entrüman olarak klasik müziğimize girememiş olsa da, halk arasında çok sevilir ve koltuk meyhanelerinde çalınmaya başlanır. Kemanı soylular sınıfı arasına sokan kişinin, Sultan 1.Mahmud dönemi sanatçılarından olan Corci olduğu söylenmektedir. Kemandan önce muziğimizin en önemli enstrümanı Rebab idi. O dönemlerde kemana “Viola d’Amore” deniyordu ve, bu enstrümanın benzeri yakın geçmişe kadar kullanılan Sine Kemanı’dır.


Kemanın Özellikleri

Keman insanı etkisi altına alan, eşsiz mükemmellikte ki sesiyle, yaylı enstrümanlar ailesinin en önemli üyesi rolünü üstlenmektedir. Sesi, diğer enstrümanlara oranla birçok bakımdan insan sesine çok daha yakındır. Keman, çene altı ile omuz arasına sıkıştırılarak tutulur. Sol elin parmakları sap üzerinde bulunan tellere basarken, sağ ile tutulan yay, Keman tellerine sürtülerek ses çıkartılır. Gövdenin orta bölümünde bulunan yan girintiler yayın daha kolay hareket etmesini sağlar. 35 ile 36 cm civarında bir gövdesi vardır. Küçük ve hafif bir enstrüman olsa da, ortalama 84 ayrı parça bir araya getirilerek yapılır. Kemanın bir gövdesi ve gövdeye bağlı duran bir sapı vardır. Gövde, göğüs tahtası ya da tabla denen üst kapak, alt kapak ve onları bir araya getiren yanlık olarak adlandırılan bir kasnaktan oluşur. Tellerin köprü aracılığıyla gövdeye yaptığı basınca direnebilmesi için alt ve üst kapaklara hafif bir kavis verilmiştir. Sapın ucundaki burgulara( kulak) sarılarak bağlanan teller bir eşikten geçirilerek, gövdenin ucundaki kuyruk bölümüne bağlanır. Köprü tellerde ki titreşimi üst kapağa iletir. Burgu yuvalarına yerleştirilen kulaklar tellerin istenilen şekilde gerilmesine yardımcı olur. Gövdenin içine boydan boya yerleştirilmiş, bas çubuğu veya bas kirişi denen bir çıta, eşiğin tam altında da can direği olarak adlandırılan bir takoz bulmaktadır. Bas çubuğu sesin tınlamasına, can direği ise ses titreşimlerinin alt kapağa aktarılmasını sağlar. Üst kapak üzerinde ” f ” biçimindeki iki ses deliği ses titreşimlerinin keman gövdesinden dışarı çıkmasını sağlar. Dış etkilerden korunabilmesi için yapımı tamamlandıktan sonra özel karışımlı bir tutkalla cilalanır, cila bununla birlikte, kemanın ses tınısını da belirleyen önemli bir maddedir. Keman yapım ustasına Luthier denir.


Keman Kursu İzmir ile Hızlı İlerlemenin Farkını Yaşayın!

Her yaştan insana hitap eden keman, öğrenmesi eğlenceli, eğlenceli olduğu kadar emek isteyen, her yere taşınabilir ve her ortamda çalınabilir, insanların gıpta ettiği, popülerliği oldukça yüksek bir müzik aletidir. Bu kadar özelliğine rağmen sizin aklınızda acaba keman çalabilir miyim, keman çalmak zor mu, yaşım ilerledi keman çalmam zor değil mi? Gibi sorular oluşuyorsa, bu konulara en net açıklamayı alabilmek adına ücretsiz keman deneme dersi koltuklarımızdan birini de size ayırıyoruz.


Ücretsiz keman kursu İzmir tanışma derslerine gün ve saat belirlemesi yapmak ve kemanla ilgili bütün sorularınıza doğru yanıtları bulmak için; 0553 174 68 89 numaralı iletişim adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Keman Kursu İzmir Buca

Keman Kursu İzmir ile İlgili Sık Sorulan Sorular

 • Keman çalmak zor mudur?
  Keman öğrenmenin zor olduğu yönündeki iddialardan hepimiz haberdarızdır, peki ama işin aslı bu mu? Elbetteki hayır. Keman çalmanın çok kolay olduğunu söyleyemesek bile düzenli egzersiz ve kişiye özel hazırlanan programla çokta zor olmadığını söyleyebiliriz. Keman kursu İzmir olarak düzenli pratik yapmanız durumunda keman çalmayı öğrenebileceğiniz %100 garantisini sunuyoruz.


 • Keman çalmak istiyorum, yaş sınırlaması nedir?
  Keman çalmak istiyor ve yetişkin yaş grubu içerisinde bulunuyorsanız, müjdemizi isteriz, istediğiniz her an keman kursu İzmir eğitimlerimize katılabilir ve hayalinizdeki parçayı çalmak için ilk adımı atabilirsiniz. Küçük yaş grubunda yer alan katılımcılarımız için de minimum katılım yaşımız eğitmenlerimiz tarafından 6 olarak belirlenmiştir.


 • Keman yetenek olmadan çalınamayacak bir müzik aleti mi?
  Yetenek kemandaki algılama seviyenizi hızlandıracak bir özellik olsa da çok iyi bir müzik kulağına sahip olmadan da keman çalabilmek elbette ki mümkün. Keman kursu İzmir olarak yeteneğin çalışma ile birleşmedikten sonra hiç bir artı sağlamadığı yönünde bir fikre sahibiz. Yetenek mi, çalışma mı? konusunu açıklığa kavuşturmak gerekirse bu konuda şöyle bir oran çıkıyor; %70 düzenli pratik, %30 müzik yeteneği.


 • Kaç ay sonunda kemanda parça çalmaya başlayabilirim?
  Öncelikle bu konu ile ilgili verdiğimiz bilgilerin genellemeden ibaret olduğunu belirtmek isteriz. Standart bir kurs programı ve çalışma düzeni ile yaklaşık olarak 12 haftalık bir ders sonrasında kemanda parça çalabilir ve repertuvar oluşturma çalışmalarını detaylı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak aşamanın uzaması ya da daha aza indirgenmesi tamamen sizin çalışmanızla orantılı!


 • Keman Kursu İzmir Buca

  Nota öğrenmeden de keman çalmak mümkün mü?
  Keman kursu İzmir olarak eğitimlerimizi nota destekli olarak sürdürsekte, keman çalmayı kulaktan öğrenmek isteyen öğrencilerimiz için hazırladığımız özel programlarımızda bulunmaktadır. Ancak yine de kemanı tüm yönüyle öğrenmek, ilerleyişi hızlandırmak ve keman çalmanın temellerini sağlamlaştırmak için kemanı nota ile öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.


 • Kemanım henüz yok, derslere başlarsam yine de ilerleme sağlayabilir miyim?
  Yalnızca keman değil bütün müzik aletlerinde ilerleyişi sağlamanın yolu pratikten geçiyor, bu yüzden keman kursu İzmir olarak öğrencilerimizin bu tip durumlarda mağdur olmaması açısından ücretsiz pratik imkanı sunmaktayız. Sanat merkezimizde bulunan tam donanımlı dersliklerimizde gerekli ekipman ve müzik aletlerini bulabilir ve bunları önceden haber vermeniz durumunda açık olduğumuz saat aralıklarında ücretsiz olarak kullanabilirsiniz!


 • Keman fiyatları ne kadar?
  Kemanların fiyatları, almak istediğiniz kemanın yapısına (el yapımı, fabrikasyon, yarı el yapımı), yapımında kullanılan malzemenin kalitesine (ağaç, kontrplak vb.), marka model seçeneğine ve 0 ya da 2. el olma durumuna göre farklılık göstermektedir. Bu konuda mağdur olmamak ve istediğiniz tipte bir keman satın alabilmeniz için keman kursu İzmir öğretmenlerimizden müzik aleti satış danışmanlığı hizmetini de ücretsiz olarak alabilirsiniz.


 • Nasıl bir keman satın almalıyım?
  Keman satın alma konusunda bir çok dikkat edilmesi gereken nokta bulunsa da öncelikli olarak estetik yapısını ve çıkardığı sesi beğeneceğiniz bir keman tercih etmenizi öneriyoruz. Aldığınız kemanın en düşük kalite olmamasına en azından fiyat segmenti olarakta orta sınıfta yer almasına dikkat etmeniz daha faydalı olacaktır. Ayrıca eğer ki fabrikasyon keman almayı düşünüyorsanız alacağınız kemanın parlak değil, mat bir yapıya sahip olmasına özen göstermeniz, kemanın tonunun daha iyi olmasını sağlayacak özelliklerden bir tanesidir.

Ücretsiz Keman Deneme Dersi

Keman kursu İzmir işleyişinin nasıl olduğunu öğrenmek, keman eğitmen kadromuzla yüz yüze tanışmak, sadece size yönelik olarak hazırlanacak keman kurs programınız hakkında bilgi almak ve keman hakkında bu sorular dışında merak ettiklerinizin cevaplarına ulaşmak için 0553 174 68 89  numaralı telefon numaramızdan bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz keman tanışma dersine randevu alabilirsiniz!