Bireysel Çello Dersleriyle Kısa Sürede Çello Çalmayı Öğrenebilirsiniz!

Çello kursu İzmir ile ilgili sitemizde çello kursuna ait  ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Yazımız haricinde bilgi almak İzmir Çello Fiyatları hakkında bilgi almak, Çello Dersi hakkında bilgi almak ve Ücretsiz Çello Deneme Dersine katılmak istiyorsanız veya İzmir Çello Kursu Fiyatları hakkında bilgi almak için.0553 174 68 89  ‘ü arayarak bize ulaşabilirsiniz.

Bir profesyonel gibi çello çalmak istiyorsanız, doğru adrestesiniz. Çello dersi almak için bizi ziyaret etmeniz yeterli.

Rapsodi sanat şuan için İzmir Buca’da hizmet vermemektedir. Önümüzdeki eğitim öğretim dönemi olan 2019-2020’de tekrar aktif olarak açılacaktır. Dilerseniz yine Buca’dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz anlaşmalı sanat merkezimiz olan Söz Konusu Sanat ile iletişime geçebilirsiniz.

İzmirspor metro ( Nokta durağı ) istasyonuna 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan Söz Konusu Sanat’ın sitesine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/

Ayrıca çello kursu sayfasına ulaşmak için çello kursu İzmir bağlantısını kullanabilirsiniz.


Çello, 16. Yüzyıl başlarında Fransa’da görülmeye başlanmıştır. Çello, görüntüsü itibarıyla kadın vücudunu anımsatır. Viola De Gamba olarak bilinen bu enstrüman, büyüklüğünden dolayı bacak arasına alınarak çalınır. Çello gövdesinin orta tarafında F harfini anımsatan iki tane ses deliği vardır.

Birçok müzisyen çello sesinin insan sesine en yakın tınlayan ses olduğunu belirtir.

Çellonun en belirgin örneklerine 16. yüzyılda rastlamak muhtemeldir. Bu enstrüman ortaya çıktığı ilk zamanlarda orkestralarda ki bas sesleri desteklemek için kullanılmıştır. Çellonun kendi başına bir enstrüman olarak kabul edilmesi ise 18. Yüzyılın başlarına tekabül etmektedir.

İlk çello Andrea Amati tarafından piyasaya sürülmüştür ve  Luigi Boccherini ve Andrea Amati gibi zamanın ünlü bestecileri sadece çello üzerine süitler yazmış ve bunların hepsini müzisyenlere arz ederek çelloyu popüler yapmaya çalışmışlardır. Bu olaydan sonra çello, kendi başına bir enstrüman olarak kabul görmüş ve orkestralarda bas sese yardımcı olan enstrüman etiketinden kurtulmuştur.


Akort Edilmesi ve Çalınış Şekli

Çello çalarken başparmak dışında ki tüm parmaklar kullanılır. Tüm enstrümanlarda olduğu gibi çellonun da doğru şekilde çalınması için akordunun yapılmış olması gerekir. Çello 4 telden oluşur ve akordunu en doğru şekilde yapabilmek için karar sesini doğru verebilecek bir enstrüman veya tuner kullanılması gereklidir. Çelloyu doğru akord edebilmek için ilk önce nota ile ilgili olan değerlerin bilmek gerekir. Çellonun nota değerleri inceden kalına doğru şu şekildedir;

 • La (A)
 • Re (D)
 • Sol (G)
 • Do (C)

Bütün telli enstrümanlarda olduğu gibi çelloyu da akord ederken kulak denilen özel kısım kullanılır. Farklı olan tek nokta; ince akort ayarı yapabilmek için bu enstrümana özel olan ve Fix ismi verilen metal parçalar kullanılır. Çello çalarken kullanılacak olan parmaklar koyu renk bölgelerin üzerinde olmalıdır. Buraya tuşe denir. Seslerin daha iyi ve daha net bir şekilde çıkması için Arşe denilen yayın doğru ve sağlam bir şekilde kullanılması gerekir.

Arşe; iki uçtan gerilip oldukça sert hale getirilen bir yaydır. Gitar çalarken kullanılan pena ne ise çelloda da arşe aynı önemi taşır.


Çello İle Alakalı Olan İlginç Bilgiler

 • Çellonun adı İtalyanca ’da bulunan violone kelimesinden gelmiştir. Violone 18 ve 20. yüzyıllar arasında kullanılmış olan bir enstrümandır.
 • Çello çeşitli boyutlarda olabilir, bu boyutlar; 7/8, 3/4, 1/2, 1/4, 1/8, 1/10 ve 1/16 şeklindedir.
 • Çelloların kenarında süs gibi gözüken ve purfling olarak adlandırılan bu süsün amacı enstrümanın ağacının çatlamamasını sağlamaktır.
 • Çello parçalarını birbirine tutturulması için hayvansal yapıştırıcılar kullanılır ve bu yapıştırıcılar oldukça kuvvetlidir ve yumuşaktır.
 • Çello kursu alan insanlar arasında yapılan araştırmalara göre çello çalanlar enstrümanlarını en çok seven ve enstrümanına en bağlı kişilerden oluşur.
 • Çello fazlaca zengin sonat ve konçerto repertuarına sahiptir. Bunların içinde en fazla dikkat çekenleri Haydn, Vivaldi ve Boccherini yazmıştır ve günümüzde de hala severek dinlenilmektedirç
 • 1500’lü yıllarda yapılmış en önemli ve eski çellolar şuan da Güney Dakota Ulusal Müzik Müzesinde sergilenmektedir. Bu tarz çellolar belli başlı müzisyenlerin elinde de olsa sahip olmak ile alakalı olan tüm hakları vakıflardadır.
 • Çello klasik müzik türünün en önemli parçalarından biridir. Popüler müzikte ise kendisine sıklıkla yer bulamaz. Popüler grupların içinde çelloya yer vermiş olan gruplar arasında One Republic, SmashingPumpkins, Nirvana ve Aerosmith yer alır.

 

 


Çello çalması zor mudur?

Çello çalmak düşünüldüğü kadar zor bir şey değildir. Eğer çelloda harikalar yaratmak istemiyorsanız. Kısa sürede çello çalmasını öğrenebilirsiniz. Fakat çelloda harikalar yaratmak istiyorum diyorsanız, bu biraz daha uzun sürecektir. Sizin düzenli çalışmanıza bağlı olarak, çello çalmak daha da kolaylaşacaktır. Çello çalmak için gerekli özellikler herkeste mevcut olabilir. Gerekli olan şey bu özelliğinizi kullanmak olacaktır.


 

Çelloya kaç yaşında başlanır?

Artık her yaşta çocuk için çello üretiliyor. Buna bağlı olarak çello çalmak için çok büyük olunması gerekmez. Çello çalan küçük çocuklar internette tıklanma rekorları bile kırıyorlar. Eğer çocuğunuz 4-5 yaşındaysa, 1/4 boyutunda bir çello ile hemen çello kursu İzmir‘e başlayabilir. Fakat her çocuğun kişisel özellikleri olduğunu düşünürsek, derslere başlamadan önce, çello kursumuzdaki uzman eğitmenler ile görüşmeniz size daha çok yardımcı olacaktır. Ayrıca çello kurslarına katılmak için üst yaş sınırı da yoktur.


Çello çalmak için yetenek gerekli mi?

Her enstrümanda olduğu gibi çelloda da yetenek, beraberinde hızlı öğrenmeyi de getirir. Fakat bu demek değildir ki çello kurslarına başlamak için yetenekli olmalısınız. Herkes çello çalabilir. Herkes çello çalmayı deneyebilir. Çello kursları hemen denemelisiniz. Bir kaybınız olmadığı gibi, artınız olacaktır.


Ne kadar sürede çello çalmayı öğrenirim?

Yaylı bir enstrüman çalmak, yay çekme bilgisi gerektirir. Çello kurslarımızda yay çekmeyi ve basit egzersizleri öğrendikten sonra 3 ay içinde basit parçalar çalmaya başlayacaksınız. Tabi bu sizin düzenli çalışmanıza ve kurstaki devamlılığınıza bağlıdır. İsteğiniz olduğu sürece kısa sürede çello kursumuzda mükemmel bir gelişme kat ettiğinizi fark edeceksiniz.


Herkes çello çalabilir mi?

4-5 yaşının üstündeki herkes çello çalabilir. Yoğun iş hayatının içinde, günlük koşuşturmaların yanında, “Herkes çello çalabilir mi?” düşüncesinden kurtulup, bir an önce çello kurslarına başlamanızı öneririz. Müzik enstrümanı çalmak sizi psikolojik olarak rahatlatır. Her gün enstrümanınıza vakit ayırarak kendinize, günlük yaşam temponuzdan sıyrılıp derin bir nefes alacak yol açmış olursunuz.


Yaylı enstrümanlar arasındaki fark nedir?

Yaylı enstrümanlar arasındaki esas fark ses aralığıdır. En ince sesli yaylı enstrüman keman ve en kalın sesli yaylı enstrüman kontrbas dır. Tüm yaylı enstrümanların tutuşları, çalınışları ve nota düzeni değişiklik göstermektedir. İnceden kalına doğru sıralarsa yaylı enstrümanlar şu şekildedir. Keman-Viola-Çello-Kontrabas.


Çello derslerine başlamak için daha önceden bilgi sahibi olmam gerekir mi?

Çello derslerine başlamadan önce herhangi bir birikime gerek duymayacaksınız. Bunun yanında kesinlikle önceden çello kursumuza danışıp bilgi almanız sizin işinize yarayacaktır. İnternet üzerinde elde edemediğiniz birçok bilgiyi çello kurslarımızda, çello eğitmenlerimiz tarafından ayrıntılı bir şekilde cevaplandırabilirsiniz.


Çello dersleri sırasında neler öğretiliyor nasıl bir ders programı işleniyor?

Çello dersleri sırasında öncelikle çello tutuşu, yay çekişi, temel nota bilgisi ve parmak egzersizleri öğrenirsiniz. Bundan sonraki gelişiminize göre, çello kurslarındaki eğitmenlerimiz sizi yönlendirecektir.


Ne tarz bir çello satın almalıyım?

Öncelikle çello kursuna başlayacak kişinin yaşına dikkat edilmeli. Buna göre karar verilip gerekli büyüklükte bir çello alınmalı. Bunun dışında bütçenizi sarsmayacak çello seçenekleri çok fazla. Siz en çocuğunuza veya kendinize en uygun çelloyu almadan önce, çello kurslarımızla iletişime geçip fikir sahibi olmanız sizin işinize yarayacaktır.