Bağlama kursu izmir, aramalarıyla ulaştığınız bağlama kursu izmir eğitmenlerimizin hazırladığı yazımıza hoşgeldiniz. Bağlama kursu hakkında bilgi almadan önce bize ulaşmak istiyorsanız ve Ücretsiz Bağlama  Deneme Dersi almak istiyorsanız veya saz kursları fiyatları öğrenmek istiyorsanız0553 174 68 89 ‘ü arayarak bize ulaşabilirsiniz. Kursumuza Buca, Gaziemir, Konak, Bornova’dan kolayca ulaşabilirsiniz. Saz Kursu İzmir Buca olarak Kursumuz Hakkında Sizleri Biraz Bilgilendirelim.

Bağlama kursuna başlamak için,

  • Yaş sınırımız yok.
  • Her bütçeye uygun sınıf derslerimiz var.
  • Haftanın her günü açığız.
  • Bağlama öğrenmek isteyen herkes öğrenebilir.

Rapsodi sanat şuan için İzmir Buca’da hizmet vermemektedir. Önümüzdeki eğitim öğretim dönemi olan 2019-2020’de tekrar aktif olarak açılacaktır. Dilerseniz yine Buca’dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz anlaşmalı sanat merkezimiz olan Söz Konusu Sanat ile iletişime geçebilirsiniz.

İzmirspor metro ( Nokta durağı ) istasyonuna 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan Söz Konusu Sanat’ın sitesine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/

Ayrıca bağlama kursu sayfasına ulaşmak için bağlama kursu İzmir bağlantısını kullanabilirsiniz.


Bağlama ailesini tanımak için öncelikle bu sazların atası olarak bildiğimiz Kopuzu tanımalıyız. Kopuz sazını tanımak için ise yeryüzünde yaşamış ilk insanları tanımaktan başlamalıyız. Müziğin ilk insanlarda ne şekilde başladığını incelediğimiz zaman her ne kadar genelde efsanelere dayalı tarafları olsa da gerçekliğine inandığımız taraflar da vardır. Rüzgar estiğinde sazlıklarda bulunan kırık kamışlara çarpıp, çıkarmış olduğu ıslıkları, onların da taklit etmeye çalıştıkları, üzüntülü veya sevinçli günlerinde çıkarmış oldukları tınıların ilk müzik olgularını verdikleri tahmin ediliyor. Zaman geçtikçe düşünceleri geliştirip, kamış veya kirişin çıkardığı sesler, ilgi çekmeye başlamıştır ve avlanmak için kullanılan ok ve yayları, enstrüman gibi de kullanmaya başladıkları bilinmektedir.

 

Avlanmak için kullandıkları yaya oku sürterek sesler çıkarmışlardır ve buna “Okluğ” adını vermişlerdir. Daha sonralarda Okluğ’un uç tarafına su kabağı ekleyerek Iklığ’a dönüştürülmüş ve at kuyruk kılından yapılan yay yardımı ile çalmaya çalışılmıştır. Avlanmak için kullanılan yayların üzerinde bulunan kiriş tellerinin sayısını arttırıp Arp, Çeng, Lir gibi sazları ortaya çıkartmışlardır.

 

Su kabağının üst tarafına, ince deriler gerip, sap takmışlar ve kiriş telleri üzerinden geçirerek sesi daha net bir şekilde çıkartmaya çalışmışlardır. Yay yardımı ile çalınan sazlara ıklığ, mızrap veya parmak gibi şeylerle çalınanlara da kopuz adını verdiklerini, tarihi araştırdığımızda öğrenmekteyiz.

 

Iklığ yaylı çalgıların, kopuzsa, mızraplı çalgıların çıkış noktası, başka bir değişle, atası olarak bilinmektedir. Kopuz’un gövdesi yapılırken daha sonradan su kabağı yerine,  daha farklı ağaçlardan oyulup yapılmış, üzerine yine deri geçirilmiş, kiriş teller monte edilerek uzun zaman boyunca çalınıp, daha sonra da ağacın üstüne gerilen derinin yerine ağaç, kiriş tellerinin yerine ise metal tel kullanılmıştır.

 

17. yüzyılın son zamanlarında Kopuz adı unutulmaya başlanıp, yerine bağlama adı kullanılmaya başlamıştır. Bağlama, Türk halkında oldukça yaygın olup, sürekli gelişmiş ve büyük bir aile oluşturmuştur. Dünyanın çoğu kıtasına yayılmış ve sevilen bir enstrüman olmuştur.Bağlamanın ilk, Orta Asya Türklerinin elinden çıktığı inkar edilemeyen bir gerçektir. O zaman adı Kopuz olarak biliniyordu, bugün ise Bağlama olarak bilinmektedir. Bağlama isminin, ne şekilde ortaya çıktığı ve nasıl hafızamıza girdiği araştırıldığında kesin bir bilgi bulunamamakta fakat, birçok fikrin ortaya atıldığı görülmekte ve bunların içerisinde en mantıklı olan, sapa bağlanan perdeler nedeniyle Bağlama olarak kalmış olabileceğidir. Kopuzun ilk başlarda sapında perde olmadığı için, bu düşünce mantık kazanmıştır.

 

Gerek Kopuz olarak bilinen zamanlarda gerekse Bağlama dendiği dönemde, kutsal bir çalgı gibi sevgi ve saygıyla anılmıştır. Öpüp başa konulduktan sonra çalınmış, evlerimizin en güzel duvarlarına asılmış, çalan insanlara da büyük saygı duyulmuştur.

 

Bugün dahi hikayelerini, sözlerini ve türkülerini dilimizden düşürmediğimiz, birçok hikaye ve efsane kahramanlarını ve bir o kadar da halk ozanının doğmasını sağlamış.


Bağlama Kursu Hakkında Bilgi

Bağlama kursu alırken ilk olarak doğru bağlama ve mızrap tutumu ile başlanmaktadır.Daha sonra parmak alıştırmalarıyla devam eder,nota eşliğinde çalma önemli bir husustur. Yöresel tavırlar,şarkılar ve tekniklerle devam etmektedir. Başlangıç seviyesinde her bir egzersizin atlanmadan tam anlamıyla doğru yapılması çok önemlidir.         Nitekim bu egzersizlerle temek atılmaktadır. Ücretsiz Deneme Bağlama Kursu için numaranız : 0553 174 68 89


 

Bağlama Nasıl Bir  Müzik Aletidir?

Ülkemizde önemli bir yeri olan bağlama genelde Türk Halk Müziğinde kullanılan,yöreleri ve boyutlarına göre farklı isimler alan telli çalgıdır. Parmakla yada mızrap ile çalınır. Bağlama, divan sazı, bozuk, çöğür, kopuz, ırızva, cura ve tambura gibi çeşitleri bulunmaktadır.


Bağlama tekne, göğüs ve sap kısımlarından oluşur ve genelllikle dut ağacından olması tercih edilmektedir. Kalitesine göre değişik ağaç türünden yapılmaktadır. Bağlamada çeşitlerine göre ikişerli yada üçerli gruplarla üç grup telden oluşmaktadır.


Bağlamanın akordlanması da yörelerine ve çeşitlerine göre değişmektedir. Farklı akord düzenleri mevcuttur. Örneğin Bağlama akord düzeni ( La- Sol – Re),Segah akord düzeni (La – Si – Sol), Abdal akord düzeni( La – Re – Sol) gibidir. İşlemek istediğiniz yörelere göre akord edilmektedir. Akord edilme işlemi ise sap kısmının tekneden uzak kısmı üzerinde tellerin bağlandığı Burgu adı verilen parçalardan yapılmaktadır.


Bağlama çalmanın ve genel anlamda müzikle uğraşmanın birey gelişimi üzerinde önemli etkileri vardır,köklerine bağılık, kişisel hayatında daha özgüvenli, kısa zamanda doğru ve net karar verebilme yetilerini geliştirdiği bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuştur.Konsantrasyonun arttırılması, sosyalleşme gibi etkiler bireyin üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.