Bin Yıl Süren Müzik

Longplay

‘İnsan geliştiği sürece müzik de gelişecek’ Bu klasik cümle zaman geçtikçe kendini doğrulamaktadır. Müzik ile ilgilenenler artık sadece müzik yapmakla kalmıyor müziği geliştirmek için yaratıcı fikirler geliştiriyor. Hiç şüphe yok ki bu yaratıcı fikirler teknolojinin gelişmesiyle giderek artacaktır. Bu yazımızda bin yıl süreyle sürecek müziği ve bu müziği çalan ‘longplay’ projesini inceleyeceğiz.

Bu proje İngiltere’de bulunan eski bir deniz fenerine kurulan bir sistem sayesinde gerçekleştirilmiştir. Projenin amacı 1000 yıl hiç durmadan çalacak olan bir müzik elde etmek. Bu proje aslına bakılırsa 31 Aralık 1999 yılında sessiz sedasız başladı. 31 Aralık 2999 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

rapsodi longplay

Nasıl Çalışıyor?

1000 yıl sürecek olan bu beste asla kendini tekrar etmeyecek özgün müziklerden oluşmaktadır. Şimdi hepinizin aklına 1000 yıl süren besteyi ne ara yaptılar ki 1000 yıl bu beste çalacak sorusu gelebilir. Longplay adı verilen sistemin çalacağı beste tabii ki de 1000 yılda bestelenmiş değil. Aslında Longplay’ın özelliği burada ortaya çıkıyor. Bu sistem 6 farklı besteyi farklı kombinasyonlarla besteyi yeniden üretmek üzere geliştirdi. Geliştirilen bu sistemle birlikte müzik asla kendini tekrar etmeden 1000 yıl boyunca çalabilecek.

Ayrıca 2009 yılında bir çok sanatçı bu projeye destek vermek için bir araya geldi. Sistemde devam eden müzik üzerine canlı performanslar sergileyerek muhteşem bir gösteriye imza atıldı.

Longplay sistemi üzerideki müzik halen devam etmektedir. Şuan çalan müziği dinlemek için burada ki linkten ulaşabilirsiniz.

2009 yılında gerçekleştirilen ve bir çok sanatçının katıldığı Longplay’e destek konserini aşağıdan izleyebilirsiniz.

1000 Yıl Sürecek Müzik Longplay