Bateriye Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bateri Çalmak

Bateri vücudumuzdaki bir çok uzvun senkron bir şekilde hareket etmesiyle çalınan bir enstrümandır. Bateri ortaya çıktığı ilk günden beri kendisini dinleten ve hatırı sayılır bir şekilde dinleyici kilesi olan bir müzik aletidir.

Diğer enstrümanlardan farklı olan bateri çalınması da zor olan bir enstrümandır. Ancak bu aşılmayacak bir konu olmamakla iyi bir eğitim kilit noktadır. İyi bir eğitim süreci ve sık sık yapılması gereken etüt çalışmaları bu enstrümanı zor olmaktan çıkartıp sadece eğlenceli bir çalgı yapar. Hiç kimse bir anda çok iyi bateri çalamaz çünkü bateri çalmak kısaca beyni dört parçaya bölmektir.

rapsodi-bateri

Sağ, sol el ve ayaklarınızı birbirinden bağımsız şekilde hareket ettirmek zordur. Bunun için ilk önce hızlı bir giriş yapmakyı bırakıp bu uzuvların ayrı çalışmasını beynimize alıştırmamız gerekir. Bateride ilk derslerde size hemen parçalara geçmek ya da vuruşlara geçiliyor demek yanlış olur. Daha önce belki de bateride çok önemli olan konulardan birisi de bagetlerin istenilen şekilde tutulması ve gereken belirli hareketleri yapabilmek gerekir.

Bu sayede de bateri çalarken kişinin kendisine vereceği zararı minimuma indirmelidir. Yanlış vuruşlarda kişinin elleri büyük hasarlar görebilmektedir. Çünkü baget tutumu yanlış olursa sıkıntılar insan elleri için ciddi boyuttadır.

Bateride Kondisyon Oldukça Önemlidir

Bateri çalmak kondisyon denge ve koordineli hareket etmenin bir araya geldiğinde tam anlamıyla çalınmaya başlana bir alettir. Aynı şekilde bas davul pedalı ve hi-hat pedalı için de doğru basış teknikleri öğrenilmeli, hatalı kullanımlara sebebiyet verilmemelidir.

Sabit bir şekilde ritim elde etmek için belirlenmiş aralıklarla vuruşlar yapan bir cihaz olan metronom yani müzikte çoğu çalgıda ritim tutmaya yardımcı olan bir alettir. Müzik içinde ritmi belirleyen unsur olan baterinin eğitiminde temeli oluşturmaktadır. Baget tutuşu kavrandıktan sonra da davul çalışma padleri üzerinde vuruşlara geçmektir. Bu vuruşlar metronom eşliğinde tek vuruş, çift vuruş, üçleme, altılama gibi bir takım vuruş teknikleridir.

Temel eğitimden sonra müzik türlerine göre çeşitli ritimler öğretilir. Eğer ki müzik türünüzü değiştirmek isterseniz de bunun yanı sıra yeni ritimler de öğrenilmektedir.